História

K poľnohospodárstvu som sa dostal pred 20 rokmi, nie však na svojom. Začal som chodiť do Talianska na zbery.

Štyri sezóny som strávil v regióne Puglia na juhu Talianska na zbere paradajok. Boli tu drsnejšie pracovné podmienky, stanovali sme a išlo o slabší zárobok.

Tri sezóny som následne strávil na Calabrii, na zbere pomarančov a mandarinok. Taktiež to nebola žiadna sláva.

zberalo sa v decembri, zrana sa nedalo – mrazik

Tak som skúsil sever. Bolzano, nižšie Trento a pod ním údolie Val di non.

Vybral som sa tam na bicykli. Zo Slovenska mi to trvalo 5 dní. Chodil som od sadu k sadu a pýtal sa na prácu. Nakoniec sa pošťastilo. Potiahol som tam štyri sezóny. Boli tu lepšie pracovné podmienky, lepší zárobok, Dolomity a Alpy boli za rohom a spoznal som super ľudí.

Poľnohospodári tam vyžili z 2 – 3 ha jabĺk. Sady nemali v jednom kuse, ale na 5 – 6 miestach. Bolo to tak, ako mi spomínala moja babka. Mali sme polia, cca 10 ha, takisto na 6tich miestach v okoli dediny. Po roku 1948 nám to všetko zobrali komančovia a naša “demokracia” tomu nasadila korunu dotovaným dovozom – zemský ráj to na pohled

Zberač – sady

Cyklista – cesta do práce : Blava – Insbruck – Brenero – Bolzano – Denno

Alpinista – asi nie, ale niečo som tam polozil

Zberač,z čiech, ktorý so mnou pracoval : Človeče Juro, ja keď pridem domov po mesiaci z Talianska, som plný energie ako sa všetko dá urobit , vybaviť. Tak sa pustim do práce a vybavovačiek a po mesiaci mi dojde para. Štát má 30 a viac dnove lehoty, ty musiš svoje pvinnosti voči nemu pomaly zo dňa na deň splniť. Normy , príkazy, zakazy. Ustretovost žiadna.

Na Slovensku po taliansky

Pred 13-timi rokmi som začal na rodinnom pozemku po babke vo veľkosti necelého 1 ha pestovať nakladačky. Plán bol fungovať tak, ako to robili v Taliansku. Zamakať v lete, vypestovať, predať a mať po zvyšok roka pokoj. ctrl c – ctrl v
Tudle.
Minimálne technické zabezpečenie a neskúsenosť. 50 radov po 140 m na sieti, spolu 7 km, nebola žiadna prechadzka ružovym sadom.

Keď sa darí

Keď sa vyslovene…

S pestovaním nakladačiek mi veľmi pomohla pani Pritijová z Nesvad – ďakujem.

Vylepšoval som to 5 rokov, darilo sa mi so silne odratými ušami, ale po ľadovci a záplavách v roku 2012 som to nechal.

Posledné 4 roky

Dokúpil som fóliovníky a začal pestovať papriku, paradajky a veľké uhorky iba vo fóliovníkoch. Pridal som k tomu aj priesady. Ako na to, mi poradil Jožko Piling. Ďakujem, Jožo.

Zelenina

Priesady

Priesady predávam každý rok doma v Michaľanoch, č. d. 220 a na Dominikánskom námestí v Košiciach, kam chodím aj so zeleninou. V tomto roku mi celkom vysli priesady, ale som neskoro vysadil vlastné priesady do foliovnikov, takže papriky a paradajky budu neskor.